W dniu 14.11.2017 w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Lublinie odbyły się ćwiczenia terenowe studentów drugiego roku Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu z kierunków Ogrodnictwo oraz Doradztwo w obszarach wiejskich. Opiekunem studentów był dr hab. Zbigniew Jarosz.
Zajęcia prowadzone były przez Kierownika Działu Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa panią mgr inż. Katarzynę Stanisławską oraz panią mgr Elżbietę Olech i mgr Bożenę Bartuzi. Celem zajęć było zapoznanie studentów z laboratorium, aparaturą naukowo-badawczą oraz problematyką analityczno-badawczą Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Lublinie.
W dniu 06 listopada 2017 r. dr inż. Piotr Woch dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Lublinie oraz pracownicy Katarzyna Stanisławska, Ewa Suska-Jakubczak, Monika Wójtowicz, Mirosław Powroźnik, Dariusz Krzywiński, Rafał Czobot i Andrzej Staniak uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez Lubelską Izbę Rolniczą.
Otwarcia konferencji dokonał Piotr Burek – Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej witając wszystkich zgromadzonych gości. W swoim wystąpieniu powiedział o celu konferencji, którym było zapoznanie producentów rolnych z nowymi regulacjami prawa wodnego wchodzącego w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. oraz wyzwaniami stojącymi przed rolnikami w dostosowaniu się do tego prawa. Następnie głos zabrał Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski. W swoim przemówieniu podkreślał ogromną wagę tematu konferencji w odniesieniu do nowo powstałej ustawy o prawie wodnym. Wojewoda podkreślił, że nowo powstała ustawa jest dostosowaniem polskiego prawa do wymogów prawa unijnego.
Zaprezentowano trzy wykłady merytoryczne.
Praktyczne przykłady zagospodarowania wody w rolnictwie oraz działania na rzecz ograniczania skażenia azotem ze źródeł rolniczych – Marek Krzysztoforski CDR w Brwinowie Oddział w Radomiu.
Źródła finansowania projektów i rozwiązań technologicznych w zakresie zarządzania gospodarką wodną w rolnictwie w ramach środków unijnych i krajowych –Michał Bętkowski Za-ca Dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w Lublinie.
Aspekty prawne zarządzania wodą –znaczenie ustanowienia i wdrażania nowego Prawa Wodnego- -mec. Joanna Janaszek.
Konferencję zakończyła dyskusja prowadzona przez Waldemara Banacha – Dyrektora Biura LIR pomiędzy wykładowcami i uczestnikami spotkania.
Używamy plików ciastek (cookies). Jeśli uważasz, że to ok, po prostku kliknij "Akceptuj wszystko". Możesz również dokonać wyboru, na który rodzaj cookies zezwolić, poprzez kliknięcie "Ustawienia"