Zajęcia terenowe studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

11 grudnia 2024 roku studenci V roku kierunek Rolnictwo i Bioinżynieria, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie uczestniczyli w zajęciach terenowych w  Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Lublinie. Opiekunem studentów był dr hab. inż. Przemysław Tkaczyk dr hab. Przemysław Tkaczyk Profesor uczelni, Katedra Chemii Rolnej i Środowiskowej.

Zajęcia prowadzone były przez  mgr inż. Annę Poleszak, Kierownika Laboratorium oraz mgr inż. Ewę Suską – Jakubczak,  Kierownika ds. Jakości w dziale Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa. Zajęcia odbywały się na terenie laboratorium, gdzie zapoznano studentów z podstawowymi zasadami funkcjonowania laboratorium, aparaturą stanowiącą jego wyposażenie i zakresem działań Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Studenci zapoznani zostali z możliwościami analitycznymi laboratorium oraz z działaniami diagnostyczno-doradczymi.

Warsztaty „W zdrowej glebie zdrowa chemia gleby”

Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Lublinie 5 grudnia 2024 roku, uczestniczyła w warsztatach „W zdrowej glebie zdrowa chemia gleby” zorganizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Oprócz stacji w wydarzeniu uczestniczyli rolnicy, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Lubelskiej Izby Rolniczej oraz Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. W trakcie wydarzenia mieliśmy okazję do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem związanym z wykonywaniem analiz. W gospodarstwie pana Henryka Pawelca mieliśmy okazję zapoznać się działaniami opartymi na precyzyjnym rolnictwie wspomaganym zaawansowanymi technologiami informatycznymi, takimi jak nawigacja satelitarna stosowana w głównych dziedzinach rolnictwa, a w szczególności w produkcji roślinnej.

Zajęcia terenowe studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

29 listopada 2024 roku studenci I stopnia kierunek Ogrodnictwo ora studenci II stopnia kierunku Doradztwo w obszarach wiejskich, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie  uczestniczyli w zajęciach terenowych w  Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Lublinie. Opiekunem studentów był dr hab. Zbigniew Jarosz Profesor uczelni.

Zajęcia prowadzone były przez  Kierownika Działu Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa, panią mgr inż. Katarzynę Stanisławską oraz Kierownika Jakości, panią mgr Elżbietę Olech. Jednym z czynników wpływających na uzyskanie wiarygodnych wyników badań laboratoryjnych jest właściwy pobór próbek. Sposób poboru próbek zaprezentował specjalista terenowy, pan mgr inż. Paweł Ręba. Dalsza część zajęć odbyła się na terenie laboratorium, gdzie zapoznano studentów z podstawowymi zasadami funkcjonowania laboratorium, aparaturą stanowiącą jego wyposażenie i zakresem działań Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Studenci zapoznani zostali z możliwościami analitycznymi laboratorium oraz z działaniami diagnostyczno-doradczymi

Dożynki Wojewódzkie w Radawcu 2024

08.09.2024 r.

Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Lublinie brała czynny udział w Dożynkach Wojewódzkich, które odbyły się 8 września w Radawcu Dużym. Stację reprezentowała dr inż. Jolanta Sawicka, Dyrektor. W wydarzeniu uczestniczyli również pracownicy Działu Agrochemicznej Obsługi  Rolnictwa:  Katarzyna Stanisławską, kierownik działu oraz specjaliści terenowi Rafał Czobot i Dariusz Krzywiński. Wydarzenie rozpoczęło się korowodem dożynkowym, w którym Gospodarze Dożynek dr inż. Sylwia Pisarek Piotrowska, Starosta Lubelski i Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Starostowie Dożynek: Wioleta Madej i Mariusz Kukiełka, witali delegacje dożynkowe z poszczególnych gmin Powiatu Lubelskiego oraz Województwa Lubelskiego. Dla Lubelszczyzny Święto Plonów ma szczególne znaczenie, gdyż rolnictwo stanowi w naszym regionie jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki. Dożynki Wojewódzkie w Radawcu stanowiły okazję do spotkań przedstawicieli wielu instytucji rolniczych. Stoisko Stacji było często odwiedzane przez zaproszonych gości jak i uczestniczących w dożynkach rolników.